Az OCT a modern szemészet egyik legfontosabb vizsgálati eszköze. A vizsgálat során fénysugarak pásztázzák végig a szemfenéken az éleslátás helyét, így a látóhártya rétegeiről részletes keresztmetszeti képet kapunk., melyet szoftveres és statisztikai feldolgozással a készülék további elemzéseket készít. Ezek elemzése lehetővé teszi a tünetek nélküli, korai elváltozások felismerését is.
Az időszakos vizsgálatok során a látóhártya betegségeinek lefolyását, a kezelés hatékonyságát tudjuk követni.
Milyen betegségek esetén fontos az OCT vizsgálat elvégzése
- időskori makuladegeneráció vagy sárgafolt elfajulás
- zöldhályog
- cukorbetegség okozta szemfenéki elváltozások
- a látóhártya és a macula egyéb betegségei
- örökletes vagy szerzett makula betegségek
- szemfenéki értörténések
Elülső szegmens OCT vizsgálat során a szaruhártya elváltozásait vizsgálják. A szem elülső részei vizsgálhatók nagy pontossággal, mely különböző szaruhártya betegségekben, illetve zöldhályogban lehet hasznos.
Hogyan zajlik az OCT vizsgálat
Az OCT vizsgálat elvégzéséhez nincs szükség különleges felkészülésre. Pupillatágító szemcsepp alkalmazására a legtöbb esetben szükséges lehet, mely kitágítja a pupilláját, ezáltal könnyebb a vizsgálat elvégzése.
A vizsgálat sötét szobában, ülve történik, a beteg az állát és homlokát a géphez rögzített támasztékra támasztja, hogy ne mozogjon. Az OCT berendezés ezután a szemet érintés nélkül szkenneli. Szemét egy színes célpontra összpontosítja a gépen belül. A vizsgálat rövid időt vesz igénybe, néhány percig tart. A vizsgálat teljesen fájdalommentes és kockázatmentes.
Amennyiben pupillatágító szemcseppet kapott, a szeme néhány óráig érzékenyebb lehet a fényre, látása homályossá válhat.
Miért kiemelten fontos az OCT vizsgálat?
A zöldhályog esetében fontos, hogy a problémát minél hamarabb diagnosztizáljuk, hiszen a lassú lefolyású betegség során a látásban résztvevő sejtek és idegrostjaik folyamatosan károsodnak, ami hosszú távon a látótér szűkülését és a látás maradandó károsodását okozza. Az OCT vizsgálat segít időben felfedezni a bajt és segít a betegség hatékony követésében.
A makula degeneráció az időskori látásromlás egyik leggyakoribb oka, azonban a középkorúakat is egyre jellemzőbben érinti. A makuladegeneráció az éles látást támadja. Kóros érújdonképződés, vizenyő alakulhat ki a nedves formában. Száraz típusú makuladegeneráció esetén sorvadásos területek jönnek létre az éleslátás területén. OCT vizsgálat segítségével a betegség időben felismerhető.
A diabéteszes makulopátia, azaz a cukorbetegség okozta elváltozások esetében az időben elvégzett szemvizsgálat szintén segít abban, hogy a célzott kezelést időben, még a jelentős látásromlás bekövetkezte előtt tudjuk elkezdeni.