Telefon :

+(36) 30 501 6615

E-mail :

info@drtkrendelo.hu

Cím:

3100 Salgótarján Karancs út 42.

A szürkehályog

A szürkehályog gyakori betegség, ám szerencsére ma már műtéttel gyógyítható. A betegség tünetei a szemlencse korral járó elszürkülésének következtében alakulnak ki, mely folyamat során a látás fokozatosan romlik, a színárnyalatok megváltoznak.

Leggyakrabban a 65 feletti korosztálynál figyelhető meg, de sok esetben már az életközepi korban is megjelenik. Kialakulásához nagyban hozzájárul a szemlencsét károsító UV-sugárzás, a nem megfelelő étrend vagy a cukorbetegség is. Ritkábban fiatalabbaknál is előfordul veleszületett betegségként vagy más betegség kísérőjeként.

A szürkehályog kialakulása lassú folyamat, sokáig nem befolyásolja a látást. Mindemellett fontos tudni, hogy a betegség – bár fájdalommal nem jár – nem visszafordítható, akár a látás elvesztésével járhat, így amikor a mindennapi életet is zavarja, műtéti beavatkozással kell megszüntetni.

A szürkehályog kialakulása

A szürkehályog a szemlencse öregedésének korral járó, fokozatosan kialakuló, előrehaladott folyamata, melynek fő tünete a látásfunkciók csökkenése. A lencse elszürkül, megbarnul, bizonyos hullámhosszú fényt már nem enged át, így a színlátás és az éleslátás is érintett lesz és a szemüveg már nem segít. Mivel a látásromlás lassú folyamat, sokszor az egyik szemen előrehaladottabb, sokan nem veszik észre, fokozatosan hozzászoknak a gyengébb látáshoz, ami például az autóvezetésnél veszélyes lehet.

Kialakulásához nagyban hozzájárulnak az alábbi tényezők: családi halmozódás, cukorbetegség,  gyógyszerek (szteroid), alkohol, dohányzás, táplálkozás, hormonális változások, UV sugárzás, szemsérülés, tompa ütés.

A szürkehályog tünetei

A szürkehályog tulajdonképpen a szemlencse öregedése, korral járó folyamat, amely az őt érő káros hatások eredményeképpen alakul ki és fő tünete a látásfunkciók csökkenése.

Tünetei lehetnek:

  •     Fokozatosan romló, homályos, fátyolos látás
  •     Csökkent színlátás
  •     Dioptriaváltozás
  •     Kontrasztcsökkenés
  •     Érzékenység a napfényre, erős éjszakai világításra
  •     Fényforrások körül karikák észlelése
  •     Térlátás, tájékozódóképesség romlása
  •     Kettős látás az egyik szem eltakarásakor

A szürkehályog kezelése

Az elhomályosodott szemlencsét egy maximun 2.8mm nagyságú seben eltávolítják, és egy műlencsének nevezett implantátummal helyettesítik.  A szürkehályog esetében napjainkban  az egyetlen megoldást a műtét jelenti, gyógyszeres kezelés nem létezik. A szürkehályog műtét napjainkban már a legkorszerűbb technikával elvégzett rutinbeavatkozásnak számít, mely maximum 20 percet vesz igénybe. Számos előnye között kiemelendő, hogy korábbi fénytörési hiba is kikorrigálható, és nem feltétlenül kell megvárni az előrehaladott szürkehályog okozta látáscsökkenést, már az első panaszok fellépésekor is biztonsággal elvégezhető.